TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı

BGİV HAKKINDA TÜSİAD & GİRİŞİMCİLİK GEÇMİŞ DÖNEMLER

PROGRAM HAKKINDA

2011 yılında temelleri atılan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!, üniversite öğrencilerine yenilikçi bakış açısı ve girişimcilik yetkinliği kazandırmak amacıyla eğitimden iş dünyası ile etkileşime, kuluçkadan rehberliğe geniş yelpazede destek sağlayan bir girişimcilik programdır.

2011 yılında bir iş fikri yarışması olarak başlayan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!, zaman içinde girişimci reflekslerle yenilenerek gençlerin ihtiyaçlarına göre yeniden kurgulanmıştır. Süreçlerine 2015-2016 döneminde Girişimcilik Kampı, 2017 döneminde ise TÜSİAD Girişimcilik Kulübü eklenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! 2018-19 dönemi itibariyle ise genç girişimcilere her türlü desteği sağlayan bir girişimcilik programına dönüşmüştür.

PROGRAMIN AMACI NEDİR?

Programın temel amacı,

 • Türkiye genelinde girişimciliğe ilişkin farkındalığı ve yetkinliği artırmak;
 • Gençler başta olmak üzere toplumun her kesiminde yenilikçiliği teşvik etmek ve girişimciliği bir kariyer seçeneği olarak sunmak,
 • Girişimcilik ekosisteminin çok merkezli gelişmesine katkı sağlamaktır.
TUSIAD

TÜSİAD & GİRİŞİMCİLİK

TÜSİAD, girişimcilik konusuna 360 derecelik bir bakış açısıyla yaklaşarak bu alanda Türkiye’nin rekabet gücünün artmasını amaçlamaktadır.

Bu çerçevede bir yandan genç girişimciliğini ve yenilikçi girişimleri, diğer yandan kurumların girişimcilik dönüşümünü desteklemeye yönelik çalışmalar yürütmekte ve girişimcilik ekosisteminin gelişimi için projeler geliştirmektedir.

TÜSİAD'ı ziyaret edin

GEÇMİŞ YILLAR

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! projesinin temelleri 2011 yılında Ümit N. Boyner’in başkanlık döneminde, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Metin Akman’ın koordinasyonunda atılmıştır.

Pilot proje olarak Ankara’da başlatılan yarışmaya, ilk sene ODTÜ ve Bilkent üniversitelerinden 312 öğrenci 92 iş fikri ile katılmıştır. 2012-2013 döneminde yarışmaya katılan üniversite sayısı 48’e, 2013-2014 döneminde ise 71’e yükselmiştir. 2015 yılında TÜSİAD Girişimcilik Yuvarlak Masası’nın kurulmasının ardından Bedii Can Yücaoğlu’nun liderliğinde yeniden formatlanan yarışma, 2015-2016 döneminde ülke çapında 70 il ve 144 üniversiteden 3195 gencin başvurduğu ve binlercesinin takip ettiği bir organizasyon haline gelmiştir.

Zaman içinde girişimci reflekslerle yenilenen ve gençlerin ihtiyaçlarına göre kurgulanan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!; 2018 yılında çalışma grubu başkanlığı görevini üstlenen İzel Levi Coşkun liderliğinde bir girişimcilik programına dönüşmüştür.

Üniversite öğrencisi girişimcilere eğitimden iş dünyası ile etkileşime, kuluçkadan rehberliğe geniş yelpazede fırsatlar sunan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! programı ile:

 • Türkiye genelinde gençlere dokunma;
 • Girişimcilik konusunda farkındalığı artırma;
 • Toplumsal ve çevresel fayda yaratacak iş fikirlerini destekleme; ve
 • Girişimcilik ekosisteminde yer alan tüm paydaşları bir araya getirme hedeflerini başarı ile gerçekleştirmiştir.

 • Programın 2021 döneminde tanıtım çalışmaları pandemi önlemleri kapsamında tamamen dijital olarak gerçekleştirildi. Önceki dönemlerde TÜSİAD üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen kampüs ziyaretleri dijitale taşındı

  350'yi aşkın öğrenci topluluğunun ve 150’yi aşkın girişimcilik ekosistemi paydaşının tanıtım desteği sayesinde; program 2021 döneminde 16 ülkeden ve Türkiye’nin 80 ilinden başvuru aldı. Genç girişimcilerin 2 ila 5 kişilik ekipler halinde başvurdukları programa yurtiçinde 173, yurtdışından 28 olmak üzere toplamda 201 üniversiteden katılım sağlandı.

  BASF Türk'ün ana sponsorluğunda gerçekleşen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’nın 2021 döneminde, IBM eğitim destekçisi, Mazars Denge altın sponsor, Allianz Türkiye, Eczacıbaşı Holding, Ege Palas, UBS AG, ÜNLÜ & Co ve Zorlu Holding ise gümüş sponsor olarak yer aldı.

  Çözüm ortakları olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Medianova, Swissotel The Bosphorus, UseINBOX, Amazon Cloud, Teknasyon, Aposto!, E-Bursum ve StartupCentrum destek verdiler.

  2021 Kazananı

  7 Ekim Perşembe günü çevrimçi ortamda gerçekleştirilen Final Töreninde sunum yapan beş girişimi, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ile önceki dönem TÜSİAD başkanlarından Ümit N. Boyner, Cansen Başaran-Symes ve Erol Bilecik değerlendirdi.

  Programın farklı aşamalarında rol oynayan yatırımcı, girişimci ve profesyonellerden oluşan ekosistem jürisi de final değerlendirmesine final oylaması ile katkı sağladı.

  Finalde denizlerdeki plastik kirliliği ile mücadele eden Marna 100.000 TL finansal desteği kazandı.

  2021 Dönem Sayfası   2021 Katılımcıları

  TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege 2021

 • TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’a 2020 döneminde yurtiçi 80, yurtdışı 8 olmak üzere toplam 88 şehir, 183 üniversiteden 2694 genç 1022 farklı iş fikri ile başvurdu.

  Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisi nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde 2020 dönemi Rehberlerle Çalışma Dönemi’nin büyük bir bölümü ve Ödül Töreni çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. 2020 döneminde TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı’nı kazanan üniversite İstanbul Üniversitesi oldu.

  Ana sponsorluğunu BASF Türkiye’nin üstlendiği TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’nın 2020 döneminde Yeditepe Üniversitesi, Allianz, Mazars Denge, Yapı Kredi, Eczacıbaşı Holding, Gürsan Teknik, Ege Palas, Ünlü&Co ve Yemek Sepeti sponsorlar arasında yer aldı.

  2020 Katılımcıları TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege

  Birincilik:

  Ekip adı: E-PLAYOUT
  Ekip üyeleri: Berkay Kani, Mehmet Ali Umar, Hasan Ramazan Yurt
  Rehber: Müjdat Altay, Netaş CEO’su

  İkincilik:

  Ekip adı: ALGAE BIODIESEL
  Ekip üyeleri: Selen Şenal, Zeynep Ecem Baskı, Mihriban Demir
  Rehber: Harika Güral, Güral Porselen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

  Üçüncülük:

  Ekip adı: WASTESPRESSO
  Ekip üyeleri: Cavid Bayramlı, Mine Okyay, Selcan Çatal, Seyid Kadir ve Kerem Acar
  Rehber: Neyran Bahadırlı, Uber Türkiye Genel Müdürü

 • 2019 dönemi itibari ile bir girişimcilik programına dönüşen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!'a 5’i yurt dışından olmak üzere 81 şehir, 178 üniversiteden 2.990 genç, 1.118 iş fikriyle başvurdu.

  Finalist beş ekibin anlaşmalı kuluçka merkezlerine doğrudan girme hakkı kazandığı bu dönemde, Girişimcilik Kampı’na en çok öğrenci göndererek TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı’nı kazanan üniversite Karabük Üniversitesi olmuştur.

  BASF Türkiye’nin ana sponsorluğunda düzenlenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’nın 2019 dönemi sponsorları arasında Fiba Grup, ING Bank, Bahçeşehir Üniversitesi, Mazars Denge, Eczacıbaşı Holding, Gürsan Teknik, Tüpraş ve UBS AG yer almıştır.

  2019 Katılımcıları TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Ege

  Birincilik:

  Ekip adı: Algdeha
  Ekip üyeleri: Mert Furkan Filizoğlu, Mehmet Can Sucu
  Rehber: Lale Ergin

  İkincilik:

  Ekip adı: KİSAR - Bal Kutusu
  Ekip üyeleri: Nabican G. Özdemir, Bahadır G. Özdemir, Hakan Aktan, Mahmut Serkut Öğüt, Ayçanur Tekin
  Rehber: Yeşim Sümerkan Toraman

  Üçüncülük:

  Ekip adı: DysApp
  Ekip üyeleri: Esra Ablak, Büşra Bektaş, Öykü Demirhan, Deniz Öztürk, İnan Evin
  Rehber: Öget Kantarcı

 • Geleceğin genç girişimcilerine, iş dünyasının deneyimlerini sunma amacıyla düzenlenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’a 2018 döneminde 74 il, 161 üniversiteden 1.621 iş fikriyle 4.268 genç başvurmuştur.

  BASF Türkiye’nin ana sponsorluğunda, ING Bank, Sabancı Üniversitesi, Mazars Denge, UBS AG, Allianz, IBM Türkiye ve Yapı Kredi'nin destekleriyle gerçekleştirilen 2018 dönemi hedefleri arasında yer alan kadın girişimciliğinin teşvik edilmesinde büyük bir başarı elde edilerek önceki döneme göre kadın katılımcı sayısında %26 oranında artış yaşanmıştır.

  2018 Katılımcıları

  Birincilik:

  Ekip adı: Taka
  Ekip üyeleri: Cansu Kabasakal, Saliha Nur Tanış
  Rehber: Haluk Kayabaşı

  İkincilik:

  Ekip adı: Anlatan Eller
  Ekip üyeleri: Açelya Sarıkaya, Pelin Baykan
  Rehber: Öget Kantarcı

  Üçüncülük:

  Ekip adı: Bkare
  Ekip üyeleri: Bahar Yılmaz, Behlül Koç
  Rehber: Gözde Akpınar

 • Üniversite öğrencilerine iş fikirlerini iş dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte geliştirerek hayata geçirme imkânı sunan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması, 2017 döneminde BASF Türkiye’nin ana sponsorluğunda ve Mazars Denge, Gittigidiyor, Özyeğin Üniversitesi, UBS AG, Allianz ve IBM Türkiye'nin destekleriyle gerçekleştirildi.

  Türkiye genelinde 73 il, 152 üniversitesinden 3.706 öğrencinin başvurduğu yarışmada, toplamda 1.426 proje, en az iki yatırımı olan ve/veya Bireysel Katılım Sermayesi lisansına sahip melek yatırımcıların ve girişimcilik ekosisteminin lider isimlerinin oluşturduğu bağımsız bir ön jüri tarafından değerlendirildi.

  2017 Katılımcıları

  Birincilik:

  Ekip adı: Physhome
  Ekip üyeleri: Cihat Erbay, Berhudan Aslan, Mahmut Jiyan Aslan, Safa Andaç
  Rehber: Aylin Somersan-Coqui

  İkincilik:

  Ekip adı: Bizim Ekip
  Ekip üyeleri: Halil Önder Özbaşak, Şeyma Öztürk
  Rehber: Ümit N. Boyner

  Üçüncülük:

  Ekip adı: Buz Dökücüler
  Ekip üyeleri: Serdar Atmaca, Lütfullah Kıcık
  Rehber: Ebru Özdemir

 • 2015 yılında Cansen Başaran-Symes’ın başkanlığı ile beraber girişimcilik TÜSİAD’ın ana çalışma konularından biri olarak belirlenmiş ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin’in liderliğinde bir Girişimcilik Yuvarlak Masası kurulmuştur.

  Gençlere yönelik çalışmalarının etki alanını artırmak isteyen yeni TÜSİAD Yönetimi, Bedii Can Yücaoğlu’nun başkanlığında bir çalışma grubu kurarak yarışmayı tekrardan kurgulamıştır. Bu yoğun çalışmaların sonucunda TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! yarışması 2015-2016 döneminde ülke çapında 70 il ve 144 üniversiteden 3195 gencin başvurduğu ve binlercesinin takip ettiği bir organizasyona dönüşmüştür.

  Bu dönemde TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı, yarışmaya en fazla öğrencisi başvuran İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne verilmiştir.

  2015 - 2016 Katılımcıları

  Birincilik:

  Ekip adı: OTSİMO / OTSİMO
  Ekip üyeleri: Hasan Zafer Elcik, Sercan Değirmenci
  Rehber: Esin Güral Argat

  İkincilik:

  Ekip adı: Platin Grubu Metallerinin Saflaştırılması / MC365
  Ekip üyeleri: Mert Zerin, Furkan Demirkıran, Cem Özer, Eda Özlem, Çağrı Eyüboğlu
  Rehber: Erkut Yücaoğlu

  Üçüncülük:

  Ekip adı: Sen Fısılda Dünya Duysun / NUYAP
  Ekip üyeleri: Yağmur Boğa, Nurdan Boğa
  Rehber: Cem Boyner

 • 2013 yılında 39 şehre ulaşan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! yarışmasına Türkiye genelinde 71 üniversiteden 1.026 üniversite öğrencisi 358 iş fikri ile katılım sağlamıştır. Yarışma döneminde ön elemeyi geçen ilk 25 ekibe projelerini iş dünyası liderlerinin rehberliğinde geliştirme fırsatı sunulmuştur.

  Dereceye giren iş fikirleri, 24 Ekim 2013 tarihinde düzenlenen Ödül Töreni’nde açıklanmış ve para ödülünün yanı sıra sanal ofis, e-ticaret internet hizmeti, muhasebe ve hukuk danışmanlığı desteklerini almaya hak kazanmışlardır.

  2013 Katılımcıları

  Birincilik:

  Ekip adı: S&S
  Ekip üyeleri: Sevda Yıldırım, Sinan Şimşek
  Rehber: Levent AKGERMAN / AKG Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

  İkincilik:

  Ekip adı: a2Rating
  Ekip üyeleri: Ümit Cihan Yılmaz, Faruk Can Özdemir,Mehmet Olcay Bozdemir
  Rehber: Ümit N. BOYNER / Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi

  Üçüncülük:

  Ekip adı: INVISO
  Ekip üyeleri: Esra Aşçıgil, Öykü Arkan, Mustafa Akın, Çağlar Tunç, Buket Koyuncu
  Rehber: Mustafa V. KOÇ / Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı

 • İkinci yılında 30 şehre yayılan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! yarışmasına 48 üniversiteden 397 üniversite öğrencisi 154 iş fikri ile katılım sağlamıştır. Yarışma döneminde ön elemeyi geçen ilk 15 ekibe iş dünyasının önde gelen isimleri rehberlik yapmıştır.

  Dereceye giren iş fikirleri, 10 Ekim 2012 tarihinde düzenlenen Ödül Töreni’nde açıklanmış ve para ödülünün yanı sıra sanal ofis, e-ticaret internet hizmeti, muhasebe ve hukuk danışmanlığı desteklerini almaya hak kazanmışlardır.

  2012 Katılımcıları

  Birincilik:

  Ekip adı: Ağır Metal Çöpçüleri
  Ekip üyeleri: Beliz Bediz, Yunus Can Esmeroğlu
  Rehber: Ebru Özdemir / Limak Şirketler Grubu / Limak Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

  İkincilik:

  Ekip adı: evarkadasin.com
  Ekip üyeleri: Gürol Herkesecan, Ezgi Duman
  Rehber: Serpil Timuray / Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı

  Birinci Mansiyon:

  Ekip adı: Çevre Dostu Plastikler
  Ekip üyeleri: Sevda Yıldırım, Sinan Şimşek
  Rehber: Mehmet PEKARUN / H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. Sanayi Grup Başkanı

  İkinci Mansiyon:

  Ekip adı: Gençlik Radyosu Ekibi
  Ekip üyeleri: Arzu Dilan Çağlar, Erensu Akdoğan
  Rehber: Arzuhan Yalçındağ Doğan / Doğan TV Holding A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı

 • TÜSİAD’ın 40. yıl faaliyetleri kapsamında hayata geçirdiği “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” projesi, 3 Mart 2011 tarihinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve Proje Koordinatörü Metin Akman’ın katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyuna tanıtılmıştır.

  Pilot proje olarak ODTÜ ve Bilkent üniversitelerinin iş birliği ile Ankara’da başlatılan yarışmaya, 2011 senesinde 312 öğrenci 102 iş fikri ile katılmıştır. Ön elemeyi geçen ilk 15 ekibe iş dünyasının önde gelen isimleri rehberlik yapmıştır.

  Dereceye giren iş fikirleri, 24 Mayıs tarihinde düzenlenen Ödül Töreni’nde açıklanmıştır.

  2011 Katılımcıları

  Birincilik:

  Ekip adı: PowerMEMS
  Ekip üyeleri: Serol Türkyılmaz, Levend Beker
  Rehber: Emin ERGİN / Ortadoğu Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı

  İkincilik:

  Ekip adı: DeliYalıtkanlar
  Ekip üyeleri: Mustafa Kemal İşen, İrem Özcan
  Rehber: Ö. Çağlan KUYUMCU / BM Mühendislik ve İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

  Üçüncülük:

  Ekip adı: Yeşil Asfalt
  Ekip üyeleri: Berkay Türkben, Hesamoddin Nabavi
  Rehber: Nusret CÖMERT / Shell Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

İLETİŞİM FORMU

Lütfen ad ve soyad giriniz
Lütfen cep telefonu giriniz
Geçerli bir e-posta adresi giriniz
Mesajınızı giriniz

Başvuru dönemi 1 Kasım 2018’de açılacaktır