Bizimle İletişime Geçin

Tüm sorularınızın cevabı için önce Sıkça Sorulan Sorular bölümümüzü ziyaret edebilir veya aşağıda yer alan form aracılığı ile bizimle iletişime geçebilirsiniz.

SIKÇA SORULAN SORULAR İLETİŞİME GEÇ

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! nedir?

  TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! üniversite öğrencilerine yönelik bir girişimcilik programıdır.

  Programın amacı nedir?

  • Türkiye genelinde girişimciliğe ilişkin farkındalığı ve yetkinliği artırmak;
  • Gençlere girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmak;
  • Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin çok merkezli gelişmesine katkı sağlamak;
  • Ekosisteme yeni girişimciler kazandırarak girişimcilikle yaratılan değerin büyümesini desteklemek

  Programa başvuru şartları nelerdir?

  Programa başvurabilmek için;

  • Halen yurtiçinde ya da yurtdışında bir üniversitenin ön lisans, lisans, ve yüksek lisans ve doktora programına kayıtlı öğrenci olmak ya da üniversiteden son 1 yıl içinde mezun olmuş olmak;
  • Başvuru itibarıyla 18-30 yaş arasında olmak;
  • 2 ila 5 kişiden oluşan bir ekip kurmuş olmak;
  • Fikrin kapsadığı ürün veya hizmetten ticari kazanç elde etmek amacıyla tüzel kişilik kurmamış olmak gerekir. (Ayrıntılı bilgi için: Başvuru Şartları)
  • Programa her ekip bir iş fikriyle, her kişi de bir ekip ile başvurabilir. Mükerrer başvurular ya da başvuru yapan kişiler programın hangi etabında olursa olsun elenecektir.

  Programa ne zaman başvurabilirim?

  2021 dönemi başvuruları 24 Aralık 2020 ile 10 Mart 2021 saat 23.59 arasında web sitesinden alınacaktır.

  Program dili nedir?

  Program dili Türkçe'dir. Başvuru formlarının Türkçe doldurulması gerekmektedir.

  Bir kişi birden fazla ekipte yer alabilir mi?

  Program kuralları gereğince, bir kişi sadece bir ekipte yer alabilir. Aksi bir uygulama tespit edildiği durumda, programın hangi aşamasında olursa olsun elemeye gidilecektir.

  Programa tek başıma başvurabilir miyim?

  Bireysel olarak başvuru formunun ilk bölümünü doldurarak başvuru kaydı oluşturabilirsiniz. Başvuru kaydı sonrasında son başvuru süresinden önce 2 ila 5 kişiden oluşan bir ekip oluşturmanız ve başvuru sistemine tanımlamanız gerekmektedir. TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! girişimci adaylarının ekipler halinde katıldığı bir programdır.

  Ekipler kaç kişiden oluşmalı?

  Ekipler en az 2 en fazla 5 kişiden oluşmalıdır. Program süresince, ekip sayısı 2 kişiden az olmamak kaydıyla azalabilir. Ekibe yeni üye ekleme talebi yalnızca yarı final aşamasında ve sonrasında değerlendirilir. (Ayrıntılı bilgi için: Başvuru Şartnamesi)

  Ekipte yer almak için ne gerekli?

  Ekip üyelerinin başvuru tarihi itibariyle 18-30 yaş arasında olması ve halen yurtiçinde ya da yurtdışında bir üniversiteye kayıtlı öğrenci olması veya üniversiteden son 1 yıl içinde mezun olmuş olması gerekmektedir.

  Programa hangi seviyedeki iş fikirleriyle başvurmalıyız?

  Programa henüz hayata geçmemiş, fikir aşamasında olan iş fikirleriyle başvurabilirsiniz. Fikrin kapsadığı ürün veya hizmetten kazanç elde etmek amacıyla tüzel bir kişilik kurulmamış olması gerekir. Ayrıntılı bilgi için: Başvuru Şartları

  Programa birden fazla iş fikriyle başvurabilir miyiz?

  Program kuralları gereği her bir ekip ve ekip üyeleri sadece bir iş fikriyle başvurabilir. Aksi bir uygulama tespit edildiği durumda, programın hangi aşamasında olursa olsun elemeye gidilecektir.

  Programa, daha önceden bir başka yarışmaya/programa başvurduğumuz, yayınladığımız veya ödül kazandığımız bir fikirle başvurabilir miyiz?

  Evet, başvurabilirsiniz.

  İş fikrimiz üçüncü kişilerle paylaşılır mı?

  Fikirleriniz jüri üyelerinin imzaladığı taahhütname ve ekiplerin arzu etmesi durumunda rehberiyle imzalayacakları gizlilik sözleşmesi kapsamında koruma altına alınır. Daha geniş bilgi için: Başvuru Şartnamesi

  Üniversite öğrenci topluluğu olarak bu süreçte TÜSİAD’a destek vermek istiyoruz, ne yapabiliriz?

  Sitemizde yer alan Öğrenci Toplulukları "Bize Destek Verin!" sayfası üzerinden kaydınızı yaparak bize destek verebilirsiniz.

  Programa kısmen veya tamamen sınai mülkiyet hakları (patent, faydalı model, marka, coğrafi işaret, endüstriyel tasarım gibi) çerçevesinde korunmakta olan bir iş fikriyle başvurmak mümkün mü?

  Evet, mümkün. Ancak sınai mülkiyet hakkının grup üyelerden biri adına tescil edilmiş veya başvurusunun yapılmış olması gerekir. Ayrıca, söz konusu hak üzerinden henüz ticari kazanç elde edilmemiş olması şarttır.
 • Ön değerlendirme kriterleri neler?

  İş fikirleriniz aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilir:

  • POTANSİYEL ETKİ 50%
   Ürün ve hizmetlerinizin sorununu çözdüğü kullanıcıları nasıl tanımlarsınız? Bu tanıma uyan müşteri segmentinin büyüklüğü nedir?, İlk kullanıcı veya müşterileriniz kim olacak, yarattığınız çözüme en fazla ihtiyaç duyan segment kimlerdir?, İş fikrinizin sağladığı çevresel ve toplumsal faydalar nelerdir? Bu değerleri yaratırken nasıl ölçümlemeyi hedefliyorsunuz?
  • YENİLİKÇİLİK 25%
   İnsanlar çözmeyi amaçladığınız bu sorunu şu anda nasıl çözüyorlar? Türkiye’de ve dünyada size en yakın rakip ürünler neler?, Siz rakiplerinizden neyi farklı yapacaksınız, nasıl farklılaşacaksınız?, Rakiplerinize karşı sizi avantajlı kılacak üstünlüğünüz ve dezavantajlarınız nelerdir?
  • UYGULANABİLİRLİK 25%
   Ekibinizin ihtiyaç duyacağı malzeme, servis, iş gücü, finansman vb. gereksinimleri nelerdir? Bu gereksinimleri nasıl karşılamayı planlıyorsunuz?, Ekibinizde iş fikrinizin uygulanabilir bir projeye dönüşmesini sağlayacak yetkinlikte insanlar var mı?

  Online Eğitim’i nasıl alabiliriz?

  TÜSİAD’ın girişimcilik ekosistemine Türkçe kaynak sağlamak amacıyla çevirisini yaptırdığı Silikon Vadisi girişimcisi ve akademisyen Steve Blank’in “Bir Start-up Nasıl İnşa Edilir?” adlı online eğitimine Online Eğitim adresi üzerinden ulaşılabilir. Bu Online Eğitim, kendini geliştirmek ve bilgilerini güncellemek isteyenlerin yararlanması amacıyla herkese açık olarak sunulmaktadır.

  Neden Online Eğitim almamız önemli? Online Eğitim program için bir eleme unsuru mu?

  İş fikri olan ve bu fikrini gerçekleştirmek için çalışan gençlerin proje yazma ve girişimcilik konusunda temel bilgilere sahip olmasını amaçlayan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!, Online Eğitimi bir eleme unsuru olarak değerlendirmemektedir. Bununla birlikte ön jüri değerlendirmesi sonrası Girişimcilik Kampına katılmaya hak kazanan Program Katılımcılarının iş fikirlerini daha iyi ifade edebilmeleri ve TÜSİAD Üyesi Rehberler ile eşleşme aşamasında yapacakları sunumlara hazırlıklı olabilmeleri için online eğitim, yararlı olacak bir kaynaktır.

  Ekibimizden ayrılan üyeler olursa programa devam edebilir miyiz?

  Ekipler minimum 2 kişi olmak şartıyla programa devam edebilirler.

  Oluşturduğumuz ekipten ayrılan üyeler yerine yeni üyeler ile programa devam edebilir miyiz?

  Ekibe yeni üye ekleme talebi yalnızca yarı final aşamasında değerlendirilir. (Ayrıntılı bilgi için: Başvuru Şartnamesi)

  Başvuruda belirttiğimiz fikirden başka bir iş fikriyle programa devam edebilir miyiz?

  Ekiplerinin başvuruda bulundukları iş fikri ile programa devam etmesi gereklidir.

  Girişimcilik Bayrağı nedir?

  2011 yılından beri düzenlenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! girişimcilik programı kapsamında girişimcilik serüveninde gençleri destekleyen üniversiteleri ön plana çıkarmak amacıyla her sene Ön Elemeyi geçen ekiplerde en fazla öğrencisi olan üniversiteye “Girişimcilik Bayrağı” verilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular bölümünde aradığınız yanıtı bulamadıysanız iletişim formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

İLETİŞİM FORMU

Lütfen ad ve soyad giriniz
Lütfen cep telefonu giriniz
Geçerli bir e-posta adresi giriniz
Mesajınızı giriniz

Başvuru dönemi 1 Kasım 2018’de açılacaktır