BGİV TAKVİMİ

Başvuru Dönemi

Üniversite öğrencisi gençler ekiplerini kurarak www.bugenclikteisvar.com üzerinden başvurularını online olarak gerçekleştirirler.

Online Eğitim & Kanvas Hazırlama

Başvurularını yapanlara TÜSİAD’ın girişimcilik ekosistemine Türkçe kaynak sağlamak amacıyla çevirisini yaptırdığı Silikon Vadisi girişimcisi ve akademisyen Steve Blank’in "How to Build a Startup: The Lean LaunchPad" adlı online eğitimi alabilmeleri için bilgilendirme yapılır. Bu online eğitim, kendini geliştirmek ve bilgilerini güncellemek isteyen tüm başvuru sahiplerinin yararlanabileceği bir kaynak niteliği taşır.

Ön Eleme

Başvurular en az iki yatırımı olan melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosisteminin lider isimlerinden oluşan bağımsız bir ön jüri tarafından incelenir. En yüksek puanı alan iş fikirleri ön elemeyi geçer.

Girişimcilik Kampı

Ön elemeyi geçerek katılımlarını teyit eden ekipler, tüm masrafları TÜSİAD tarafından karşılanan bir Girişimcilik Kampına davet edilirler. Ekiplerin Girişmcilik Kampına, Online Eğitimde bahsedilen iş modeli kanvasını hazırlamış ve fikirlerini tanıtıcı bir sunumla gelmiş olması beklenir. Her sene farklı bir üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Girişimcilik Kampı boyunca ekipler;

 • Fikir ve ihtiyaç doğrulamadan pazara çıkış stratejisine, fizibiliteden etkin sunum tekniklerine kadar bir girişimcinin bilmesi gereken tüm temel konular hakkında eğitimler aldıkları,
 • Ezberbozan startup deneyimlerini kurucularından dinleme ve ilham alma şansı yakaladıkları;
 • Yenilikçi iş fikirlerini ölçeklendirilebilir bir iş modeline dönüştürdükleri çok yoğun bir programdan geçerler.

TÜSİAD Rehberleri ile Eşleşme

Girişimcilik Kampının sonunda iş fikirlerini iş planına dönüştüren ve sunumlarını hazırlayan ekipler, iş planlarını TÜSİAD üye rehberlerinin değerlendirmesine sunarlar. Her üye, rehberlik edeceği ekibi belirler. Eşleşme sonunda seçilen ekipler, yarı finalist olarak programa devam etme hakkı kazanır.

Rehberlerle Çalışma Dönemi

Yarı finalist olan ekipler, yarışma süresince eşleştikleri TÜSİAD rehberleri ile bir araya gelerek onların deneyimlerinden faydalanma ve iş planlarını geliştirme imkanı bulurlar. Ekipler TÜSİAD rehberleriyle çalışma döneminin sonunda nihai iş planı sunumlarını, projelerini anlatan kısa bir video ile birlikte final jürisine gönderirler.

Final Jürisi Değerlendirmesi

Yarı finalistleri değerlendiren Final Jürisi, ekipler içinden Ödül Töreni’nde sahne alacak olan finalistleri belirler.

Ödül Töreni

Ödül Töreni’nde finalist ekipler TÜSİAD üyeleri ve kamuoyu önünde iş planlarını sunar. Final Jürisinin bire bir değerlendirmesinin ardından ilk üç proje seçilir ve kazanan ekiplere para ödülü verilir.

JÜRİ DEĞERLENDİRME KRİTERLERİ

YENİLİKÇİ
YAKLAŞIM

İş fikri mevcut uygulamalara nasıl bir yenilik getiriyor? Teknolojik bir farklılık sunuyor mu? Var olan ürün ya da iş modellerini ne şekilde geliştiriyor? Yerel ya da uluslararası pazarlarda benzerleri var mı?

FİKRİN HAYATA GEÇİRİLEBİLİRLİĞİ

İş fikrinin gerçekleşmesi için gerekli kaynaklar neler? İşgücü, ekipman, teknoloji, işbirliği, finansman vb. gerekli kaynakların ne kadarını elde edebilecek yetkinliğe sahip?

YARATILACAK KATMA DEĞER

Bu iş fikri hangi sorunu, nasıl çözüyor? Bu sorun ne büyüklükte bir hedef kitle için, nasıl bir değer yaratıyor?

SOSYAL VE ÇEVRESEL ETKİ

Bu iş fikri ile ekonomik getiri elde ederken, bu getirinin yaratacağı sosyal ve çevresel etkilere yönelik ne tür çözümler sunuluyor? Başta kadınların iş gücüne katılımına yönelik ve çevre dostu uygulamalar olmak üzere sürdürülebilir kalkınma alanlarında nasıl bir etki yaratılması bekleniyor? www.kureselhedefler.org

BAŞVURU ŞARTLARI

Özgün, yenilikçi, ilham kaynağı fikir bende, benim fikrim iş yapar mı diyorsun?

18 – 30 yaş arasında girişimci ruha sahip bir genç misin?

Halen bir üniversitenin ön lisans, lisans ve yüksek lisans programına kayıtlı bir öğrencisi misin?

Fikrini hayata geçirebilecek 2 ila 5 kişilik bir ekip kurdun mu?

Fikrinin kapsadığı ürün veya hizmetten ticari kazanç elde etmemiş olman gerektiğini biliyor musun?

FIRSATLAR & ÖDÜLLER

Para Ödülü

Rehberlik sürecinin sonunda final jürisine sunum yaparak oylama sonucunda ilk üçe giren ekipler, derecelerine göre şöyle ödüllendirilir:

Online Eğitim

Başvurularını yapanlara TÜSİAD’ın girişimcilik ekosistemine Türkçe kaynak sağlamak amacıyla çevirisini yaptırdığı Silikon Vadisi girişimcisi ve akademisyen Steve Blank’in "How to Build a Startup: The Lean LaunchPad" adlı online eğitimi alabilmeleri için bilgilendirme yapılır. Bu online eğitim, kendini geliştirmek ve bilgilerini güncellemek isteyen tüm başvuru sahiplerinin yararlanabileceği bir kaynak niteliği taşır.

Eğitim Kampı

Online eğitimi tamamlayarak iş fikirlerini kanvasa döken ekipler, eğitim kampına katılma hakkı elde ederler. Eğim kampına katılacak ekiplerin yol ve konaklama masrafları TÜSİAD tarafından karşılanır. Kamp esnasında katılımcılar girişimciliğe ilişkin temel konulardan etkili sunum tekniklerine kadar birçok alanda eğitim alma ve başarılı girişimcilerden kendi hikayelerini dinleme fırsatı bulurlar. Tüm ekiplerin TÜSİAD rehberlerine iş fikirlerini sundukları kampın son gününde, en beğenilen iş fikirlerine sahip ekipler TÜSİAD rehberleri ile eşleşirler.

TÜSİAD Üyeleri ile Çalışma ve Rehberlik

Eğitim kampının sonunda seçilen ekipler, iki ay boyunca Türkiye'nin en başarılı şirketlerini temsil eden TÜSİAD üyeleri arasından belirlenen rehberler ile bir araya gelme, onların deneyimlerinden faydalanma, görüş öneri ve yönlendirmeleri ile iş fikirlerini geliştirme imkanı bulurlar. TÜSİAD rehberleri eşleştikleri öğrenci grupları ile çalışarak iş fikirlerini etkin ve etkili bir iş planına dönüştürmelerine destek olurlar. TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması'nı diğer iş, fikir ve girişimcilik yarışmalarından ayıran en önemli süreç olan rehberlik, tüm katılımcılara eşsiz bir network ve gözlem fırsatı yaratır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

 • TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! nedir?

  TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!, üniversite öğrencilerine yönelik bir iş fikri yarışmasıdır.

  Yarışmanın amacı nedir?

  • Girişimcilik kültürünü Türkiye geneline yaymak, gençleri doğru yönlendirerek ekosistemin gelişimine katkı sağlamak,
  • Gençler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde yenilikçiliği teşvik etmek ve girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmak,
  • Girişimcilik politika ve uygulamaları hakkında gençlerin farkındalığını artırmak,
  • Geleceğin TÜSİAD üyeleri ile bugünden tanışmak.

  Yarışmaya başvuru şartları nelerdir?

  Yarışmaya başvurabilmek için;

  • Üniversitelerin ön lisans, lisans veya lisansüstü programlarına devam etmek,
  • Başvuru itibarıyla 30 yaşından gün almamış olmak;
  • 2 - 5 kişiden oluşan bir ekip oluşturmak;
  • Fikrin kapsadığı ürün veya hizmetten ticari kazanç elde etmek amacıyla tüzel kişilik kurmamış olmak gerekir. Ayrıntılı bilgi için: Başvuru Şartları
  • Yarışmaya her ekip bir iş fikriyle, her kişi de bir ekip ile katılabilir. Mükerrer başvurular ya da başvuru yapan kişiler yarışmanın hangi etabında olursa olsun elenecektir.

  Yarışmaya ne zaman başvurabilirim?

  2018 Yarışma başvuruları 16 Ekim – 30 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılmıştır. Bir sonraki başvuru dönemi Sonbahar 2018’de açılacaktır.

  Yarışma dili nedir?

  Yarışma dili Türkçe'dir. Başvuru formlarının Türkçe doldurulması gerekmektedir.

  Bir kişi birden fazla ekipte yer alabilir mi?

  Yarışma kuralları gereğince, bir kişi sadece bir ekipte yer alabilir. Aksi bir uygulama tespit edildiği durumda, yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun elemeye gidilecektir.

  Yarışmaya tek başıma katılabilir miyim?

  TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! öğrencilerin ekipler halinde başvurduğu bir yarışmadır. 2 - 5 kişiden oluşan bir ekip kurarak yarışmaya başvurabilirsiniz.

  Yarışma ekipleri kaç kişiden oluşmalı?

  Ekipler en az 2 en fazla 5 kişiden oluşmalıdır. Yarışma süresince, ekip sayısı 2 kişiden az olmamak kaydıyla azalabilir, ancak başvuru sonrasında sürece yeni isimler eklenemez.

  Yarışma ekibinde yer almak için ne gerekli?

  Yarışma başvuru tarihi itibariyle üniversitelerin ön lisans, lisans ve lisansüstü programlarına devam eden, başvuru itibariyle 30 yaşından gün almamış olan tüm öğrenciler yarışma ekibinde yer alabilir.

  Yarışmaya hangi seviyedeki iş fikirleriyle katılmalıyız?

  Yarışmaya henüz hayata geçmemiş, fikir aşamasında olan projelerle başvurabilirsiniz. Fikrin kapsadığı ürün veya hizmetten kazanç elde etmek amacıyla tüzel bir kişilik kurulmamış olması gerekir. Ayrıntılı bilgi için: Başvuru Şartları

  Yarışmaya birden fazla iş fikriyle katılabilir miyiz?

  Yarışma kuralları gereği her bir ekip ve ekip üyeleri sadece bir iş fikriyle yarışmaya başvurabilir. Aksi bir uygulama tespit edildiği durumda, yarışmanın hangi aşamasında olursa olsun elemeye gidilecektir.

  Yarışmaya, daha önceden bir başka yarışmaya katıldığımız, yayınladığımız veya ödül kazandığımız bir fikirle başvurabilir miyiz?

  Evet, başvurabilirsiniz.

  İş fikrimiz üçüncü kişilerle paylaşılır mı?

  Fikirleriniz jüri üyelerinin imzaladığı taahhütname ve ekiplerin arzu etmesi durumunda rehberiyle imzalayacakları gizlilik sözleşmesi kapsamında koruma altına alınır. Yani iş fikriniz kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmaz.

  Üniversite öğrenci topluluğu olarak bu süreçte TÜSİAD’a destek vermek istiyoruz, ne yapabiliriz?

  Sitemizde yer alan Öğrenci Toplulukları "Bize Destek Verin!" sayfası üzerinden kaydınızı yaparak bize destek verebilirsiniz.

  Yarışmaya kısmen veya tamamen sınai mülkiyet hakları (patent, faydalı model, marka, coğrafi işaret, endüstriyel tasarım gibi) çerçevesinde korunmakta olan bir iş fikriyle katılmak mümkün mü?

  Evet, mümkün. Ancak sınai mülkiyet hakkının grup üyelerden biri adına tescil edilmiş veya başvurusunun yapılmış olması gerekir. Ayrıca, söz konusu hak üzerinden henüz ticari kazanç elde edilmemiş olması şarttır.
 • Yarışmanın ana etapları nelerdir?

  1. Başvuru dönemi
   Üniversite öğrencisi gençler ekiplerini kurarak www.bugenclikteisvar.com üzerinden başvurularını online olarak gerçekleştirirler.
  2. Online Eğitim
   Başvurularını yapanlara TÜSİAD’ın girişimcilik ekosistemine Türkçe kaynak sağlamak amacıyla çevirisini yaptırdığı Silikon Vadisi girişimcisi ve akademisyen Steve Blank’in "How to Build a Startup: The Lean LaunchPad" adlı online eğitimi alabilmeleri için bilgilendirme yapılır. Bu online eğitim, kendini geliştirmek ve bilgilerini güncellemek isteyen tüm başvuru sahiplerinin yararlanabileceği bir kaynak niteliği taşır.
  3. Ön Eleme
   Başvurular en az iki yatırımı olan melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosisteminin lider isimlerinden oluşan bağımsız bir ön jüri tarafından incelenir. En yüksek puanı alan iş fikirleri ön elemeyi geçer.
  4. Eğitim Kampı
   Ön elemeyi geçerek katılımlarını teyit eden ekipler, tüm masrafları TÜSİAD tarafından karşılanan eğitim kampına davet edilirler. Ekiplerin eğitim kampına, online eğitimde bahsedilen iş modeli kanvasını hazırlamış ve fikirlerini tanıtıcı bir sunumla gelmiş olması beklenir. Eğitim kampı boyunca ekipler; fikir ve ihtiyaç doğrulamadan pazara çıkış stratejisine, fizibiliteden etkin sunum tekniklerine kadar bir girişimcinin bilmesi gereken tüm temel konular hakkında eğitilecekleri ve girişimcilik ekosisteminin önemli aktörlerinden mentorluk alacakları bir eğitici serüvene şahitlik ederler. Bu eğitim kampı süreci, iş fikri sunumlarının ve iş modellerinin gelişmesine katkı sağlamayı amaçlar.
  5. TÜSİAD Rehberleri ile Eşleşme
   Eğitim Kampının sonunda iş planlarını ve sunumlarını güncelleyen ekipler, iş fikirlerini TÜSİAD üye rehberlerinin değerlendirmesine sunarlar. Her üye yarışma dönemi boyunca rehberlik edeceği bir ekibi belirler. Eşleşme sonunda, seçilmiş olan ekipler, yarı finalist olarak yarışmaya devam etme hakkı kazanır.
  6. Rehberlerle Çalışma Dönemi
   Yarı finalist olan ekipler, yarışma süresince eşleştikleri TÜSİAD rehberleri ile bir araya gelerek onların deneyimlerinden faydalanma ve iş planlarını geliştirme imkanı bulurlar. Ekipler TÜSİAD rehberleriyle çalışma döneminin sonunda nihai iş planı sunumlarını, projelerini anlatan kısa bir video ile birlikte final jürisine gönderirler.
  7. Final Jürisi Değerlendirmesi
   Yarı finalistleri değerlendiren Final Jürisi, ekipler içinden Ödül Töreni’nde sahne alacak olan finalistleri belirler.
  8. Ödül Töreni
   Ödül Töreni’nde finalist ekipler TÜSİAD üyeleri ve kamuoyu önünde iş planlarını sunar. Final Jürisinin bire bir değerlendirmesinin ardından ilk üç proje seçilir ve kazanan ekiplere para ödülü verilir.

  Ön değerlendirme kriterleri neler?

  İş fikirleriniz aşağıdaki kriterlere göre değerlendirilir.

  • Yenilikçi Yaklaşım 20%
  • İş fikri mevcut uygulamalara nasıl bir yenilik getiriyor? Teknolojik bir farklılık sunuyor mu? Var olan ürün ya da iş modellerini ne şekilde geliştiriyor? Yerel ya da uluslararası pazarlarda benzerleri var mı?
  • Fikrin Hayata Geçirilebilirliği 30%
  • İş fikrinin gerçekleşmesi için gerekli kaynaklar neler? İşgücü, ekipman, teknoloji, işbirliği, finansman vb. gerekli kaynakların ne kadarını elde edebilecek yetkinliğe sahip?
  • Yaratılacak Katma Değer 30%
  • Bu iş fikri hangi sorunu, nasıl çözüyor? Bu sorun ne büyüklükte bir hedef kitle için, nasıl bir değer yaratıyor?
  • Sosyal ve Çevresel Etki 20%
  • Bu iş fikri ile ekonomik getiri elde ederken, bu getirinin yaratacağı sosyal ve çevresel etkilere yönelik ne tür çözümler sunuluyor? Başta kadınların iş gücüne katılımına yönelik ve çevre dostu uygulamalar olmak üzere sürdürülebilir kalkınma alanlarında nasıl bir etki yaratılması bekleniyor? www.kureselhedefler.org

  Online Eğitim’i nasıl alabiliriz?

  TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması’na başvurusunu yapanlara TÜSİAD’ın girişimcilik ekosistemine Türkçe kaynak sağlamak amacıyla çevirisini yaptırdığı Silikon Vadisi girişimcisi ve akademisyen Steve Blank’in "How to Build a Startup: The Lean LaunchPad" adlı online eğitimi alabilmeleri için bilgilendirme e-postası gönderilir. Gönderilen e-postada yapılan yönlendirmeleri takip ederek udacity.com işbirliğiyle hazırlanan online eğitimi alabilirsiniz.

  Neden Online Eğitim almamız önemli? Online Eğitim yarışma için bir eleme unsuru mu?

  İş fikri olan ve bu fikrini gerçekleştirmek için çalışan gençlerin proje yazma ve girişimcilik konusunda temel bilgilere sahip olmasını amaçlayan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!, Online Eğitim’i bir eleme unsuru olarak değerlendirmemektedir. Bununla birlikte ön elemeyi geçerek Eğitim Kampı’na katılmaya hak kazanan yarışmacıların iş fikirlerini daha iyi ifade edebilmeleri ve TÜSİAD Rehberleri ile Eşleşme aşamasında yapacakları sunumlara hazırlıklı olabilmeleri için online eğitim, yarışmacılar için yararlı olacak bir kaynaktır.

  Ekibimizden ayrılan üyeler olursa yarışmaya devam edebilir miyiz?

  Ekipler minimum 2 kişi olmak şartıyla yarışmaya devam edebilirler.

  Oluşturduğumuz ekipten ayrılan üyeler yerine yeni üyeler ile yarışmaya devam edebilir miyiz?

  Yarışma süreci boyunca ekip üyelerinde değişim yapılamaz.

  Başvuruda belirttiğimiz fikirden başka bir iş fikriyle yarışmaya devam edebilir miyiz?

  Ekiplerinin başvuruda bulundukları iş fikri ile yarışmaya devam etmesi gerekir.

  Girişimcilik Bayrağı nedir?

  2011 yılından beri düzenlenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! yarışması kapsamında girişimcilik serüveninde gençleri destekleyen üniversiteleri ön plana çıkarmak amacıyla her sene en çok başvuru yapılan üniversiteye “Girişimcilik Bayrağı” verilmektedir.