TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! ile ilgili ayrıntılı bilgileri bu sayfadan edinebilirsiniz.

TANITIM FİLMİ VİZYON & AMAÇ GEÇMİŞ YILLAR İLETİŞİME GEÇ

PROGRAM HAKKINDA

2011 yılında temelleri atılan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!, üniversite öğrencilerine, yenilikçi bakış açısı ve girişimcilik yetkinliği kazandırmak amacıyla eğitimden networke, kuluçkadan mentorluğa kadar ihtiyaç duyabilecekleri her türlü desteği sağlayan bir programdır.

2011 yılında bir iş fikri yarışması olarak başlatılan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!, zaman içinde girişimci reflekslerle yenilenerek, gençlerin ihtiyaçlarına göre yeniden kurgulanmıştır. Süreçlerine 2015-2016 döneminde Girişimcilik Kampı, 2017 döneminde ise TÜSİAD Girişimcilik Kulübü eklenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! 2018-19 dönemi itibariyle ise genç girişimcilere her türlü desteği sağlayan bir girişimcilik programına dönüştürülmüştür.
Vizyon Amaç

PROGRAMIN AMACI NEDİR?

Vizyonumuz; Türkiye’nin büyümesi ve kalkınmasında aktif rol oynayacak, vizyoner genç girişimcileri ortaya çıkarmak ve inovatif fikirleri büyük sermaye ile buluşturmak.

Programın temel amacı,

 • Türkiye genelinde girişimciliğe ilişkin farkındalığı ve yetkinliği artırmak ve
 • Gençler başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde yenilikçiliği teşvik etmek ve girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmak,
 • Gençlere girişimciliği bir kariyer alternatifi olarak sunmak olmakla beraber,
 • TÜSİAD, Program çerçevesinde üniversiteler, kuluçka merkezleri, melek yatırım ağları ve iş dünyası arasında geliştirdiği iş birlikleriyle Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin çok merkezli gelişmesine de katkı sağlamayı hedeflemektedir.
TUSIAD

TÜSİAD & GİRİŞİMCİLİK

TÜSİAD, girişimcilik konusunu 360 derecelik bir bakış açısıyla ele alarak Türkiye’nin girişimcilik alanındaki rekabet gücünün artırılmasını amaçlamaktadır.

Bu çerçevede bir yandan genç girişimciliğini ve yenilikçi girişimleri, diğer yandan kurumların girişimcilik dönüşümünü desteklemeye yönelik çalışmalar yürütmekte ve ekosistemin gelişimine yönelik projeler geliştirmektedir.

TÜSİAD'ı ziyaret edin.

GEÇMİŞ YILLAR

TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! projesinin temelleri 2011 yılında Ümit N. Boyner’in başkanlık döneminde ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Metin Akman’ın koordinasyonunda atılmıştır.

Pilot bir proje olarak Ankara’da başlatılan yarışmaya, ilk sene ODTÜ ve Bilkent üniversitelerinden 312 öğrenci 92 iş fikri ile katılmıştır. 2012-2013 döneminde yarışmaya katılan üniversite sayısı 48’e, 2013-2014 döneminde ise 71’e yükselmiştir. 2015 yılında TÜSİAD Girişimcilik Yuvarlak Masası’nın kurulmasının ardından Bedii Can Yücaoğlu’nun liderliğinde yeniden formatlanan yarışma, 2015-2016 döneminde ülke çapında 70 il ve 144 üniversiteden 3195 gencin başvurduğu ve binlercesinin takip ettiği bir organizasyona dönüşmüştür.

TÜSİAD, 2017 yılında kendi rekorunu kırarak Türkiye genelinde 73 il ve 152 üniversiteden 3700’ün üzerinde gençten başvuru alan Bu Gençlikte İŞ Var! yarışması ile:

 • Türkiye genelinde gençlere dokunma;
 • Girişimcilik konusunda farkındalığı artırma;
 • Toplumsal ve çevresel fayda yaratacak iş fikirlerini destekleme ve
 • Girişimcilik ekosisteminde yer alan tüm paydaşları bir araya getirme hedeflerini başarı ile gerçekleştirmiştir.

 • Üniversite öğrencilerine iş fikirlerini, iş dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte geliştirerek hayata geçirme imkanını sunan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Yarışması, 2017 döneminde BASF Türkiye’nin ana sponsorluğunda ve Mazars Denge, Gittigidiyor, Özyeğin Üniversitesi, UBS AG, Allianz ve IBM Türkiye'nin destekleriyle gerçekleştirildi.

  Türkiye’nin 73 ili ve 152 üniversitesinden 3.706 öğrencinin başvurduğu yarışmada, toplamda 1.426 proje, en az iki yatırımı olan ve/veya Bireysel Katılım Sermayesi lisansına sahip melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosisteminin lider isimlerinin oluşturduğu bağımsız bir ön jüri tarafından değerlendirildi.

  Birincilik:

  Ekip adı: Physhome
  Ekip üyeleri: Cihat Erbay, Berhudan Aslan, Mahmut Jiyan Aslan, Safa Andaç
  Rehber: Aylin Somersan-Coqui

  İkincilik:

  Ekip adı: Bizim Ekip
  Ekip üyeleri: Halil Önder Özbaşak, Şeyma Öztürk
  Rehber: Ümit N. Boyner

  Üçüncülük:

  Ekip adı: Buz Dökücüler
  Ekip üyeleri: Serdar Atmaca, Lütfullah Kıcık
  Rehber: Ebru Özdemir

 • 2015 yılında Cansen Başaran-Symes’ın başkanlığı ile beraber girişimcilik TÜSİAD’ın ana çalışma konularından biri olarak belirlenmiş ve Yönetim Kurulu Üyesi Murat Özyeğin’in liderliğinde bir Girişimcilik Yuvarlak Masası kurulmuştur.

  Gençlere yönelik çalışmalarının etki alanını artırmak isteyen yeni TÜSİAD Yönetimi, Bedii Can Yücaoğlu’nun başkanlığında bir çalışma grubu kurarak yarışmayı tekrardan kurgulamıştır. Bu yoğun çalışmaların sonucunda TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! yarışması 2015-2016 döneminde ülke çapında 70 il ve 144 üniversiteden 3195 gencin başvurduğu ve binlercesinin takip ettiği bir organizasyona dönüşmüştür.

  Bu dönemde TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı, en fazla öğrenciyle başvuran İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne verilmiştir.

  Birincilik:

  Ekip adı: OTSİMO / OTSİMO
  Ekip üyeleri: Hasan Zafer Elcik, Sercan Değirmenci
  Rehber: Esin Güral Argat

  İkincilik:

  Ekip adı: Platin Grubu Metallerinin Saflaştırılması / MC365
  Ekip üyeleri: Mert Zerin, Furkan Demirkıran, Cem Özer, Eda Özlem, Çağrı Eyüboğlu
  Rehber: Erkut Yücaoğlu

  Üçüncülük:

  Ekip adı: Sen Fısılda Dünya Duysun / NUYAP
  Ekip üyeleri: Yağmur Boğa, Nurdan Boğa
  Rehber: Cem Boyner

 • 2013 yılında 39 şehre ulaşan Bu Gençlikte İŞ Var! yarışmasına Türkiye genelinde 71 üniversiteden 1.026 üniversite öğrencisi 358 iş fikri ile katılım sağladı. Yarışma döneminde ön elemeyi geçen ilk 25 ekibe projelerini iş dünyası liderlerinin rehberliğinde geliştirme fırsatı sunuldu.

  Dereceye giren iş fikirleri, 24 Ekim 2013 tarihinde İstanbul Martı Otel’de düzenlenen Ödül Töreni’nde açıklandı. Kazanan öğrencilere para ödülünün yanı sıra iş geliştirme amaçlı sanal ofis, e-ticaret internet hizmeti, mali müşavirlik ve muhasebe desteği, hukuki danışmanlık gibi ödüller verildi.

  Toplantıda ayrıca, TÜSİAD Girişimcilik bayrağı en fazla iş fikriyle başvuran İzmir Ekonomi Üniversitesi'ne teslim edildi.

  Birincilik:

  Ekip adı: S&S
  Ekip üyeleri: Sevda Yıldırım, Sinan Şimşek
  Rehber: Levent AKGERMAN / AKG Grubu Yönetim Kurulu Üyesi

  İkincilik:

  Ekip adı: a2Rating
  Ekip üyeleri: Ümit Cihan Yılmaz, Faruk Can Özdemir,Mehmet Olcay Bozdemir
  Rehber: Ümit N. BOYNER / Boyner Holding Yönetim Kurulu Üyesi

  Üçüncülük:

  Ekip adı: INVISO
  Ekip üyeleri: Esra Aşçıgil, Öykü Arkan, Mustafa Akın, Çağlar Tunç, Buket Koyuncu
  Rehber: Mustafa V. KOÇ / Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı

 • İkinci yılında 30 şehre yayılan Bu Gençlikte İŞ Var! yarışmasına 48 üniversiteden 397 üniversite öğrencisi 154 iş fikri ile katılım sağladı. Yarışma döneminde ön elemeyi geçen ilk 15 ekibe iş dünyasının önde gelen isimleri rehberlik yaptı.

  Dereceye giren iş fikirleri, 10 Ekim 2012 tarihinde Ceylan Intercontinental Otel'de düzenlenen Ödül Töreni’nde açıklandı. Kazanan öğrencilere para ödülünün yanı sıra iş geliştirme amaçlı sanal ofis, e-ticaret internet hizmeti, mali müşavirlik ve muhasebe desteği, hukuki danışmanlık gibi ödüller verildi.

  Birincilik:

  Ekip adı: Ağır Metal Çöpçüleri
  Ekip üyeleri: Beliz Bediz, Yunus Can Esmeroğlu
  Rehber: Ebru Özdemir / Limak Şirketler Grubu / Limak Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi

  İkincilik:

  Ekip adı: evarkadasin.com
  Ekip üyeleri: Gürol Herkesecan, Ezgi Duman
  Rehber: Serpil Timuray / Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı

  Birinci Mansiyon:

  Ekip adı: Çevre Dostu Plastikler
  Ekip üyeleri: Sevda Yıldırım, Sinan Şimşek
  Rehber: Mehmet PEKARUN / H.Ö. Sabancı Holding A.Ş. Sanayi Grup Başkanı

  İkinci Mansiyon:

  Ekip adı: Gençlik Radyosu Ekibi
  Ekip üyeleri: Arzu Dilan Çağlar, Erensu Akdoğan
  Rehber: Arzuhan Yalçındağ Doğan / Doğan TV Holding A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı

 • TÜSİAD’ın 40. Yıl faaliyetleri kapsamında hayata geçirdiği “Bu Gençlikte İŞ Var!” projesi, 3 Mart 2011 tarihinde TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ve Proje Koordinatörü TÜSİAD Üyesi Metin Akman’ın katıldığı bir basın toplantısı ile kamuoyuna açıklandı.

  Pilot proje olarak ODTÜ ve Bilkent üniversitelerinin işbirliği ile Ankara’da başlatılan yarışmaya 312 öğrenci 102 iş fikri ile katıldı. Ön elemeyi geçen ilk 15 ekibe iş dünyasının önde gelen isimleri rehberlik yaptı.

  Dereceye giren iş fikirleri, 24 Mayıs tarihinde Ankara Hilton Oteli’nde düzenlenen Ödül Töreni’nde açıklandı. Dereceye giren öğrencilere para ödülünün yanı sıra gençlere iş hayatına yönelik eğitimler, staj imkanları, vizyon ziyaretleri ve TÜSİAD Üyeleri tarafından rehberlik hizmetleri gibi imkanlar sağlandı.

  Birincilik:

  Ekip adı: PowerMEMS
  Ekip üyeleri: Serol Türkyılmaz, Levend Beker
  Rehber: Emin ERGİN / Ortadoğu Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı

  İkincilik:

  Ekip adı: DeliYalıtkanlar
  Ekip üyeleri: Mustafa Kemal İşen, İrem Özcan
  Rehber: Ö. Çağlan KUYUMCU / BM Mühendislik ve İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

  Üçüncülük:

  Ekip adı: Yeşil Asfalt
  Ekip üyeleri: Berkay Türkben, Hesamoddin Nabavi
  Rehber: Nusret CÖMERT / Shell Enerji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı

Bizimle İletişime Geçin

Lütfen ad ve soyad giriniz
Lütfen cep telefonu giriniz
Geçerli bir e-posta adresi giriniz
Mesajınızı giriniz