x
T Ü S İ A D
X

Haberler

Türkiye’nin en yaygın erken aşama girişimcilik programı TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ın 7 Ekim Perşembe günü gerçekleştirilen 2021 finalinde, programın 100.000 TRY finansal desteğini denizlerdeki plastik kirliliğini azaltmak amacıyla biyo-bozunur ağ ve halat üreten Marna girişimi kazandı.

Türkiye genelinde yenilikçi bakış açısını yaygınlaştırmak ve girişimcilik dönüşümünü tetiklemek amacıyla 2011’den bu yana düzenlenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Girişimcilik Programı’nın 2021 Final Töreni 7 Ekim Perşembe günü çevrimçi ortamda gerçekleşti.

BASF Türkiye’nin ana sponsor, IBM’in eğitim destekçisi, Mazars Denge’nin altın sponsor, Allianz Türkiye, Eczacıbaşı Holding, Ege Palas, UBS AG, ÜNLÜ & Co ve Zorlu Holding’in ise gümüş sponsor olarak desteklediği programın 2021 Final Töreni’nde, Biotico, Confarm, Epoka, Marna ve Quakecom girişimleri 2021 finalistleri olarak jüri karşısına çıktı.


Türkiye’nin 80 ili ve 183 üniversitesinden alınan başvurular arasından finale kalan bu beş girişimi, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski ile önceki dönem TÜSİAD başkanlarından Ümit N. Boyner, Cansen Başaran-Symes ve Erol Bilecik değerlendirdi. Programın farklı aşamalarında rol oynayan yatırımcı, girişimci ve profesyonellerden oluşan ekosistem jürisi de final değerlendirme sürecine oyları ile katkı sağladı.


Finalde denizlerdeki plastik kirliliği ile mücadele eden Marna 100.000 TRY finansal desteği kazandı. TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! programında TKYD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tamer Saka’nın rehberliğinde çalışmalarını geliştiren Marna, su ürünleri üretiminde kullanılan ağ ve halatları biyo-bozunur, yerli ve doğal hammaddelerle üretiyor.


TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski: Gençleri güçlendirecek her adım, dünyamızı dönüştürme potansiyeline sahip.


Sunuculuğunu Özlem Gürses’in üstlendiği Final Töreni’nin açılışını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, konuşmasında şu görüşlere yer verdi:


“Gençleri güçlendirecek her adım, dünyamızı dönüştürme potansiyeline sahip. İşte bizler tam 10 yıldır TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ı bu gaye ile yürütüyor, büyütüyoruz. Girişimcilik uzun soluklu, sabır isteyen, mücadele gerektiren bir iş. TÜSİAD olarak bunu Bu Gençlikte İŞ Var! ile deneyimledik. 2011 yılında temellerini attığımız bu girişimin her sene etki alanını genişletmek için çalıştık. Girişimcilik ekosistemindeki gelişmelere paralel olarak bu programın süreçlerini optimize etmek, kendi kendini besleyen bir ekosistem oluşturmasına öncülük etmek, bizim için zorlu ama eşsiz bir deneyim oldu.”


Final Töreni’nde programın farklı dönemlerinde Çalışma Grubu Başkanlığı görevini üstlenen Metin Akman, B. Can Yücaoğlu ve Dr. İzel Levi Coşkun’un yanısıra TÜSİAD Girişimcilik ve Gençlik Yuvarlak Masa Başkanı İrem Oral Kayacık, Bu Gençlikte İŞ Var! 2021 ana sponsoru BASF Türk’ün Genel Müdürü Rami Atikoğlu ve Bu Gençlikte İŞ Var! Ege Programı’nı hayata geçiren EGİAD’in Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer de yer aldı. Program mezunlarından Cavid Bayramlı (Wastespresso), Gürkan Gediz (Hamsi Finger), Müge Bezgin (Startup Centrum) ve Zafer Elcik (Otsimo)’in de katıldığı etkinliğin kapanışında bu seneki programa en çok öğrenci gönderen Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Mustafa Verşan Kök’e TÜSİAD Girişimcilik Bayrağı takdim edildi.


Programın 2021 döneminin diğer finalist girişimleri şunlardı:


BIOTICO, doğayı kirleten yüksek potansiyele sahip organik atıkları hammadde olarak kullanır ve ithal edilen yüksek maliyetli endüstriyel enzimleri geliştirdiği biyoteknoloji sayesinde yerli ve ucuz şekilde üretir.
ConFarm, sürdürülebilir bir dünya için tarım sektörüne inovatif bir soluk getirerek evinizden beton meydanlara kadar her yere kurabileceğiniz topraksız tarım teknolojileri üretir.
Epoka, mobilya satıcılarına oda fotoğraflarındaki mobilyaların değişmesini ve yenilerinin eklenmesini mümkün kılacak bir yapay zekâ teknolojisi sunar.
Quakecom, deprem anında saha çalışmasına gerek kalmadan enkazdaki kişileri belirler ve afet koordinasyon merkezine anlık olarak ileterek arama kurtarma ekiplerinin ilk 72 saatte etkili çalışmasını sağlar.


Ayrıntılı bilgi için:

www.bugenclikteisvar.com
https://www.linkedin.com/company/17918160/
www.instagram.com/bugenclikteisvar
www.facebook.com/BuGenclikteIsVar
www.twitter.com/genclikteisvar
https://www.youtube.com/c/tusiadbugenclikteisvar
#tüsiad #bugençlikteişvar #2011den2021e #bgivile10yıl


TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! Hakkında


TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! üniversite öğrencilerine eğitimden iş dünyası ile etkileşime, kuluçkadan rehberliğe geniş yelpazede destek sağlayan bir girişimcilik programıdır. 2011 yılında bir iş fikri yarışması olarak temelleri atılan TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! zaman içinde girişimci reflekslerle yenilenerek gençlerin ihtiyaçlarına göre yeniden kurgulanmıştır. Süreçlerine 2015-2016 döneminde Girişimcilik Kampı, 2017 döneminde TÜSİAD Girişimcilik Kulübü eklenen TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! 2018-19 dönemi itibariyle genç girişimcilere her türlü desteği sağlayan bir girişimcilik programına dönüşmüştür. 2020 – 2021 döneminde ise programın tüm bileşenleri dijitale taşınmıştır. Halihazırda daha geniş kitlelere girişimcilik eğitimi verebilmek adına bir online platform kurulması çalışmaları devam etmektedir. TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var! bu bağlamda Türkiye’de erken aşama girişimcilere destek veren en kapsamlı program olarak öne çıkmaktadır. Programa bugüne kadar Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın 19 ülkesinden 25 bine yakın genç girişimci adayı başvuru yapmıştır. 100 bini aşkın genç ise program kapsamında düzenlenen farkındalık etkinliklerine katılmıştır.

 

Yukarı çık